Kamperem na Węgry

Kamperem na Węgry

Jakie są nasze pierwsze skojarzenie z Węgrami ? Wino Tokaj, malownicze jezioro Balaton oraz piękna stolica Budapeszt. Jednak Węgry to także liczne termalne kąpieliska, ciekawe jaskinie i malownicze miasteczka, a także doskonałe jedzenie.

Węgry są bardzo chętnie odwiedzane przez polskich turystów ze względu na umiarkowaną odległość, szczególnie z Polski południowo wschodniej. Kolejnym mocnym argumentem aby wybrać się kamperem do tego kraju jest jedno z najciekawszych a zarazem najpiękniejszych europejskich miast – stolica Węgier – Budapeszt.

Wspaniała architektura i zabytki, piękne widoki na rzekę Dunaj, majestatyczny budynek Parlamentu i Zamku Królewskiego i oczywiście 2 wspaniale mosty łączące miasta Buda i Peszt. To wszystko sprawia że podróżując kamperem po Węgrzech odwiedzenie Budapesztu staje się niemal obowiązkowe.

Szentendre

Trudno nie wspomnieć także o urokliwych miasteczkach jak np. Eger, który króluje wśród uzdrowisk termalnych w naszej części Europy, warto odwiedzić baseny termalne oraz Dolinę Pięknej Pani, w której to możemy rozkoszować się winem wprost od lokalnych wytwórców.

Kolejnym urokliwym miasteczkiem jest Szentendre położone zaledwie 20 km na północ od Budapesztu. Stanowi częsty cel weekendowych wycieczek mieszkańców Budapesztu. Przepiękne romantyczne uliczki tworzą niezapomniany klimat. Warto zobaczyć muzeum marcepanu a także pijalne czekolady.

Kolejnym miejscem przyjaznym kamperom i które warto zobaczyć na Węgrzech jest Balaton. Jezioro to jest popularne zarówno wśród Węgrów jak i mieszkańców sąsiednich państw, słynie z czystej i ciepłej wody a także wielu innych atrakcji.
Długość jeziora Balaton to 77 kilometrów a szerokość waha się od 4 do 14 kilometrów, plaże w niczym nie ustępują tym nadmorskim.

Południowy brzeg jeziora jest idealnym miejscem dla dzieci, plaże są szerokie a głębokość wody nie przekracza 1.5 metra, co sprawia że woda szybko się nagrzewa.
Infrastruktura wypoczynkowa nad Balatonem jest bardzo rozwinięta i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jedną z wielu popularnych miejscowości nad Balatonem jest Balatonfured, słynie ona z mineralnych wód. W Balatonfured znajdują się piękna promenada z wieloma kawiarenkami i restauracjami, molo, oraz deptak z pamiątkami. Hotele mieszczą się nad samym jeziorem i oferują bajkowy widok na Balaton.

Węgry to prawdziwy raj dla smakoszy

Przejdźmy do konkretów, czyli jak i za ile poruszać się kamperem po Węgierskich drogach. Przepisy co prawda są podobne jak w Polsce ale nie są identyczne.
Aby przekroczyć granicę i wjechać na teren Węgier musimy posiadać ważny (co najmniej 6 miesięcy) dowód osobisty lub paszport (ważny co najmniej 3 miesiące)
Do poruszania się po węgierskich drogach potrzebne jest tak jak u nas, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ważną polisę oc, a w przypadku gdy nie jesteśmy właścicielami pojazdu (np. pojazd pochodzi z wypożyczalni) upoważnienie. Oczywiście warto posiadać dodatkowe ubezpieczanie a także kartę EKUZ upoważniającą do skorzystania z opieki medycznej.

Podstawowe przepisy ruchu drogowego na Węgrzech.

Limity prędkości:
– Teren zabudowany, wszystkie rodzaje pojazdów – do 50km/h
– Teren niezabudowany, samochody osobowe i inne pojazdy do 3.5 tony – do 90km/h, pojazdy ważące ponad 3.5 tony – do 70km/h
– Na drogach expressowych , samochody osobowe i inne pojazdy do 3.5 tony – do 110km/h, pojazdy ważące ponad 3.5 tony – do 70km/h
– Na autostradach , samochody osobowe i inne pojazdy do 3.5 tony – do 130km/h, pojazdy ważące ponad 3.5 tony – do 80km/h

Obowiązkowe wyposażenie naszego kampera (a także innego pojazdu) na Węgrzech:

• Kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów pojazdu, w terenie nie zabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i na autostradach.
• Trójkąt ostrzegawczy
• Apteczka samochodowa
• Linkę holowniczą

Pojazdy ciągnące przyczepę muszą posiadać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy oraz, jeśli przyczepa jest szersza od samochodu dodatkowe lusterka boczne.
Zalecane jest posiadanie gaśnicy oraz kompletu zapasowych żarówek a także kola zapasowego.

Wszystkie osoby podróżujące zobowiązane są do zapinania pasów bezpieczeństwa. Poza obszarem zabudowanym światła mijania powinny być włączone przez całą dobę.
Dzieci do 150 cm wzrostu powinny być przewożone w fotelikach lub na specjalnych podstawkach, używanie telefonu komórkowego jest zabronione, a we krwi nie można mieć ani jednej setnej promila alkoholu.

Opłaty drogowe na autostradach i drogach szybkiego ruchu na Węgrzech wymagają wykupienia winiety.

Winiety kupuje się online (najtaniej), na stacjach benzynowych lub specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Winieta nie jest naklejką a w czasie kontroli wystarczy jedynie pokazać potwierdzenie zakupu winiety.
Istnieją 2 kategorie winiet:
• D1 – samochody osobowe poniżej 3.5 tony przewożące do 7 osób wraz z holowanymi przez nie przyczepami.
• D2 – wszystkie pozostałe samochody osobowe oraz Kampery ważące do 3.5 tony, jeśli takim samochodem ciągniemy przyczepę – na nią również musimy wykupić winietę.

Cennik z dnia 01.03.2022:

Zobacz nasze kampery, sprawdź cennik i zarezerwuj niezapomniane wakacje.

wypożyczalnia kamperów Rzeszów