Kamperem do splitu

Kamperem do Splitu i Trogiru

Split i Trogir

Wyprawa kamperem do jednych z najpiękniejszych miast Chorwacji

W lipcu i sierpniu w Chorwacji jest bardzo tłoczno. Jeżeli chcecie uciec od zatłoczonych plaż, być po części nie zależnym Kamper będzie idealnym wyborem.
Z pewnością będzie to czas bardziej kameralny i intymny. A jeśli chcecie całkowicie uniknąć wakacyjnych tłumów, polecamy Chorwację a dokładnie kamperem do Splitu i Trogiru… i najlepiej przed sezonem.

Większość chorwackich kempingów znajduje się wzdłuż bajkowego, chorwackiego wybrzeża lub na wyspach, pozostałe usytuowane są w okolicy rzek lub jezior. Najbardziej rozwiniętymi częściami Chorwacji pod względem liczby kempingów i dobrej jakości usług to Istria i Kvarner z wyspami. Dalmacja (wg. mnie najpiękniejsza część Chorwacji) ze swoją nie mniejszą ofertą kempingów, ze względu na piękne wybrzeże i liczne wyspy, także stanowi atrakcyjną część na wypoczynek wakacyjny.

Mnie osobiście od dłuższego czasu marzyła się podróż kamperem. Jak to mówią „niema sensu kupować browaru aby się piwa napić”, więc postanowiliśmy z żoną skorzystać z wypożyczalni kamperów. A że CampWay jest nowa wypożyczalnią, kampery jakimi dysponują pachną jeszcze nowością. Szybki kontakt z przemiłym właścicielem i wakacje załatwione.
Na miejscu odbyło się szybkie szkolenie, co do czego służy, gdzie się co wlewa, jak to wszystko działa i można było ruszać w trasę!

Mieszkamy w województwie Podkarpackim a więc wybór trasy był niemal oczywisty, przejście graniczne w Barwinku, Słowacja, Węgry i Chorwacja.
Przejazd przez Słowację i Węgry wymaga wykupienia winiety. Najtaniej można je kupić przez internet.
Słowacja – https://eznamka.sk/pl
Węgry – https://ematrica.nemzetiutdij.hu

Chorwackie autostrady są fantastyczne, widoki przepiękne a więc podroż minęła w bardzo przyjemnej atmosferze. Miejscowością opodal której zatrzymaliśmy się na kilka dni naszego pobytu była Seget Vranjica. Jest to mała turystyczna osada położoną 5 km na północ od Trogiru w kierunku Sibenika a 8 km od międzynarodowego portu lotniczego Split. W Seget Vranjicy znajdziecie wszystko, co potrzebne jest do miłego spędzenia rodzinnego urlopu w przepięknym śródziemnomorskim otoczeniu. Piękna i bardzo mało zatłoczona plaża, klimatyczne miasteczko, urocze knajpki.

Zatrzymaliśmy się na Campingu Belvedere. Ten nieduży jak na chorwackie standardy kemping zlokalizowany jest 5 km od cudownego miasta Trogir (w mojej, subiektywnej ocenie jedno z najładniejszych miast Chorwacji) oraz 1 km od naszej wioski Seget Vranjica. Do Seget można dotrzeć z kempingu pieszo 2-kilometrową promenadą wzdłuż plaży. To przyjemny spacer zapewniający wspaniałe widoki na małe wysepki na morzu oraz urocze zabudowy.

W odległości ok 5 km od naszego kempingu znajduje się miasto Trogir. Jest to jedno z najsłynniejszych i zarazem najpiękniejszych miejsc w Dalmacji, ale też w całej Chorwacji. Zabytkowe centrum miasta wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kempingu dotrzeć tam można na przykład wodną taksówką. Super sprawa.

Wybierając się do Trogiru tylko na zwiedzanie i własnym środkiem transportu najlepiej zaparkować przed wjazdem do miasta. Przy marinie znajduje się bardzo duży parking płatny pierwszej strefy, nieco dalej od mostu parkingi są tańsze. Do Starego Miasta Trogir przejdziesz na piechotę przez malowniczy most.

Kolejnym miastem jakie odwiedziliśmy był Split.
Split to chorwackie miasto i jednocześnie stolica Dalmacji, położone jest na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Miejscowość ta znajduje się pomiędzy rzeką Žrnovnica na wschodzie i Jadran na zachodzie.

Główną atrakcją Splitu są historyczne pozostałości Pałacu Dioklecjana. Na dzień dzisiejszy uliczki starego miasta biegną tam, gdzie kiedyś prowadziły mury olbrzymiego pałacu.
Pałac Dioklecjana, wraz ze starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak w ostatnich latach przyciąga przede wszystkim fanów serialu Gra o Tron. Kilka scen zostało nakręconych właśnie na jego terenie.

Jednak pierwsze wrażenie, po wjeździe kamperem do Splitu, nie jest takie, jakbyśmy tego oczekiwali. W oczy rzucają się rozlegle blokowiska. W sumie to niema się czemu dziwić jest to w końcu drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji.
Gdzie zaparkować? Dobry i niedrogi parking znajduje się obok stacji kolejowej, około 500 m od słynnego deptaku z charakterystycznymi palmami. W nawigacji ustawiamy: Obala kneza Domagoja 12, 21000 Split. Parking jest oczywiście płatny: pierwsza godzina 10 kun, każda kolejna 15 kun, a cały dzień 170 kun – Ceny jak wszystko ostatnimy czasy zmieniają się dynamicznie a więc nie ręcze że będą takie same.

Split oferuje też bardzo przyjemne tereny rekreacyjne, ładne szerokie plaże oraz całkiem ciekawe życie nocne. Dzięki dobrej komunikacji może też stanowić naprawdę niezłą bazę wypadową do poznawania Dalmacji, jak i innych zakątków Chorwacji. Blisko stąd na przepiękną wyspę Brac czy do Omisa który to również jest wart zobaczenia.

Co ciekawe, na długości zaledwie 20 kilometrów, dokładnie pomiędzy dwiema perełami adriatyckiej riwiery, Splitem i Trogirem, znajdziecie wszystko to, co w Chorwacji najpiękniejsze. Antyczne pałace, średniowieczne kamieniczki, kameralne jak i bardziej zatłoczone plaże, cudowne miejsca widokowe i co dla wielu osób najważniejsze – lotnisko. Dla fanów caravaningu to również idealny cel wakacyjnej podróży, zwłaszcza że chorwackie autostrady i drogi słyną z dobrej jakości i przyjemnej jazdy. A dobrych kempingów jest tutaj bardzo dużo.

W zdecydowanej większości krajów europejskich można zatrzymać się na parkingu przez 1 noc. Niestety w Chorwacji jest to zabronione. W Chorwacji można zatrzymać się kamperem jedynie na terenie do tego wyznaczonym – czyli kempingach. Nocowanie poza kampingami w Chorwacji jest zabronione i podlega karze. Także uwaga – nocowanie w Kamperze, tylko na kempingach !

Przejazd autostradami na terenie Chorwacji jest płatny. Niema winiet, opłata pobierana jest na bramkach i zależna jest od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka.

Oznaczenie autostrad w Chorwacji

Na terenie Chorwacji obowiązują pięć kategorii pojazdów. Motocykle i motorowery należą do kategorii IA, samochody osobowe oraz małe pojazdy dostawcze do 3,5t (wysokość do 1,9m) należą do kategorii I, a samochody osobowe z przyczepami oraz pojazdy dostawcze do 3,5t (wysokość powyżej 1,9m) należą do II kategorii. Kampery to kategoria D2.
Za przejazd płacimy na bramkach. Dopuszczalne formy płatności to gotówka (płatność w HRK lub EUR), karty płatnicze oraz elektroniczny system poboru opłat.

Na zakończenie powiem tylko tyle, że jesteśmy bardzo zadowoleni tej wyprawy. Podróż kamperem było to nasze marzenie już od dłuższego czasu. To że wszystko przebiegło sprawnie to duża w tym zasługa niemal nowych i mega wygodnych kamperów od Campway.pl. Oczywiście kierunek wyprawy jakim jest Chorwacja to strzał w dziesiątke, polecamy wszystkim którzy szukają pomysłu na wakacje 2022.

Zobacz kampery od campway.pl, sprawdź cennik i zarezerwuj niezapomniane wakacje.

wypożyczalnia kamperów Rzeszów