Kamperem do Słowenii

Kamperem do Słowenii

Kamperem do Słowenii

Szukacie pomysłu na wakacje, podróż poślubną a może po prostu chcielibyście zobaczyć coś nowego ? Egipt, Tunezja, Malediwy ? A może po prostu Europa ! W tych niepewnych czasach kamper to idealny pomysł na nie zapomnianą podróż.

Stosunkowo mało znana, niedoceniana a przepiękna – Słowenia!

Słowenia, Południowo europejski kraj. Graniczy z Austrią, Węgrami, Chorwacją i Włochami. Stolicą jest Lublana. W Słowenii jest wszystko co zadowoli potencjalnego turystę, zarówno góry, jak i niziny, morze i jeziora, pola i lasy. Niemal połowę kraju zajmują lasy, co czyni Słowenię jednym z najbardziej zielonych państw w Europie.

Turyści, odwiedzający Słowenię są pod olbrzymim wrażeniem jej zabytków, nie skażonej przyrody i bogatej kultury. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni tego wciąż mało popularnego wśród turystów kraju, kryje się zadziwiająco wiele wspaniałych atrakcji. Słowenia ma zaledwie 40-kilometrowy pas wybrzeża nad Adriatykiem, aczkolwiek doskonale go wykorzystuje, ponieważ słynne słoweńskie kurorty, takie jak Piran czy wspomniany przez nas Portoroz to nie lada gratka dla każdego turysty przybywającego tutaj nie tylko kamperem.

O jakiej porze roku najlepiej naj lepiej jechać do Słowenii kamperem ?

Tak naprawdę można tu przyjechać o każdej porze roku. Plażowanie zaczyna się od czerwca i trwa do sierpnia, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi minimum 24 stopnie Celsjusza. Jeśli jednak macie ochotę na zwiedzanie słoweńskich miast i miasteczek, wędrówki po górach lub odkrywanie jaskiń, najlepiej przyjechać do Słowenii wiosną lub jesienią. Natomiast od grudnia do lutego Słowenia będzie doskonałym miejscem dla amatorów sportów zimowych.

Co warto lub raczej należy zobaczyć podróżując kamperem przez Słowenię.

Park Narodowy Triglav

Triglav uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Cudowne górskie łańcuchy a wśród nich głębokie, malownicze doliny, majestatyczne rzeki i jeziora pełne przezroczystej krystalicznie czystej wody. Jako doskonały punkt wypadowy warto wybrać kemping Spik, położony pod samymi zboczami gór. W teren prowadzi stąd wiele dobrze oznakowanych szlaków turystycznych a dla bardziej ambitnych turystów czekają ostre wierzchołki Alp Julijskich w tym najpiękniejszy i zarazem najwyższy szczyt Słowenii- Triglav.

Park Narodowy Triglav - Kamperem do Słowenii
Kamperem do Słowenii

Bled
Miasteczko Położone na wysokości 500 m n.p.m. dzięki leczniczym źródłom i czystemu górskiemu powietrzu cieszy się sławą uzdrowiska klimatycznego. Z kolei położony na wyspie, na samym środku jeziora kościół zyskał renomę najromantyczniejszego miejsca w całej Słowenii. Na Blejski Otok, bo tak nazywa się wyspa można dostać się jedynie drogą wodną na pokładzie zadaszonej, drewnianej łódki nazywanej plenta. Według miejscowych wierzeń, kto usłyszy stąd bicie dzwonu, który stoi na wyspie może liczyć że spełni się jego życzenie.

Dolina Bohinj
Nie kwestionowaną atrakcją Doliny Bohinj jest polodowcowe jezioro, największe i najgłębsze w Słowenii. Sama dolina znajduje się w samym środku Alp Julijskich zakończona na południu niższymi górami Bohinja przechodzących w masyw Triglava, to idealna baza wypadowa do górskich i pieszych wycieczek, a także prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych.

Dolina Bohinj - Kamperem do Słowenii

Stolica Słowenii Lublana

Słowenia to nie tylko raj dla aktywnych oraz przepiękna przyroda, ale także mnogość kameralnych niezwykle malowniczych miasteczek. Lublana leży w geograficznym sercu Słowenii, zlokalizowana jest na bagiennym terenie, poranne mgły sprawiają że odbiega nieco klimatem od większości europejskich stolic. Nie zmienia to jednak faktu że jest to niezwykle malownicze i klimatyczne miejsce które koniecznie trzeba zobaczyć przemierzając kamperem Słowenię. Szczególnie imponująco miasto wygląda nocą, po zmierzchu warto się wybrać do utrzymanego w stylistyce horroru baru Skeleton.

Kamperem do Słowenii

Stare miasto i rozrywki jakie oferuje może zainteresować każdego odwiedzającego. Historyczna Lublana jest na tyle nieduża, że można ją spokojnie zwiedzić pieszo, pozostawiając naszego kampera na parkingu lub kampingu. Ta najważniejsza z turystycznego punktu widzenia część miasta ciągnie się wzdłuż Ljubjanicy, oferując najbardziej romantyczne miejsca od strony zamku, po przeciwnej stronie znajdują się bardziej nowoczesne zabudowy.

Piran
Kwintesencja weneckiego gotyku i skarb słoweńskiej architektury. Primorska, nadmorska prowincja Słowenii, posiada tylko 50 km dostępu do Adriatyku. Jednak śródziemnomorski charakter wybrzeża wyraźnie różni się od reszty kraju. Primorską tworzy 4 regiony ale wiodącym z nich i zarazem wysuwający się na pierwszy plan jest Słoweńska Istria, której najpopularniejszym kurortem jest Piran. Niby Słowenia, a zupełnie Chorwackie klimaty…

Kamperem do Słowenii

Doskonała lokalizacja na skalistym cyplu i chorwacko włoski klimat czynią z Piranu idealne miejsce na podróż kamperem zresztą jedno z najchętniej odwiedzanych słoweńskich miasteczek. W sezonie turystycznym konkurować z nim może tylko jaskinia w Postojnej. Urokliwe, zabytkowe uliczki portowego miasta, piękny kościół św. Jerzego, Prvomajski targ z dużą fontanną otoczoną stylowymi kamienicami najlepiej odkrywać wczesną wiosną, gdy to portowe miasto budzi się do życia.

Ptuj - Słowenia - Kampery Rzeszów

Ptuj
Majestatyczne miasteczko o biało-ceglastej zabudowie, położone u stóp wzgórza zamkowego nad rzeką Drawą, warto odwiedzić podczas wyprawy kamperem przede wszystkim z dwóch powodów. Jest to najstarsze miasto Słowenii, którego historia sięga epoki kamienia i którego mieszkańcy poszczycić się mogą największą liczbą dziwnych ale zabawnych przesądów.

Niziny wokół Ptuja obfitują w uzdrowiska termalne i plantacje upraw winorośli, które nadają całości bajkowego charakteru. Nie można pominąć romańskiego zamku górującego nad starą częścią miasta, klasztoru i kościoła Dominikanów, wieży miejskiej a także kościoła retorskiego św. Jerzego. Spacerując główną uliczką miasta, Presernovą, można podziwiać kamienice z XVI i XVII wieku, a także odwiedzać klimatyczne knajpki i obowiązkowo skosztować słynnego czerwonego wina ze wzgórz Haloze.

Trochę ważnych i ciekawych informacji dla kierowców kamperów i nie tylko.

Słowenia, jako członek Unii Europejskiej, jest objęta ubezpieczeniem w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez Internet.
Jak wiadomo karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Przed wyjazdem wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W Słowenii obowiązuje zasada częściowej odpłatności za usługi medyczne. Koszty te pokrywa ubezpieczenie turystyczne – jeśli go nie posiadamy, pieniądze musimy wyłożyć z własnej kieszeni, a wizyta u lekarza ogólnego do tanich nie należy i kosztuje ok. 60-80€.

Obywatele Naszego Kraju mogą wjechać do Słowenii bez paszportu, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Jednak warto mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości na wypadek utraty jednego z nich.

Słowenia należy do układu z Schengen – nie będzie więc konieczności stania w kolejkach na granicy, co jest koniecznością np. przed wjazdem do Chorwacji.

Dystans dzielący Warszawę od Lublany, to trochę ponad 1000 km. Jadąc samochodem lub kamperem przez Wiedeń i Graz, podróż powinna zająć ok. 12-14 godzin.

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Słowenii wymaga zakupu winiety. Tygodniowa winieta na samochód osobowy (ale również kampera) kosztuje 15€, a miesięczna 30€.

 

Szczegóły dotyczące winiet

Od 2022 roku w Słowenii dotychczasowe winiety w formie naklejek zastąpione są tzw. e-winietą. Znika obowiązek naklejania winiet-nalepek na przedniej szybie – od lutego 2022 nie będzie w ogóle takiej możliwości. W ich miejsce wchodzi całokowicie elektorniczyny system, w którym rejestrujemy numer pojazdu wraz z wniesieniem odpowiedniej opłaty. Ceny winiet w 2022 roku nie zmieniają się względem roku 2021 r.
Stopniowe wdrożenie e-winiet

Od 1 grudnia 2021 winiety roczne i półroczne dostępne są wyłącznie w formie e-winiet.
Gdzie kupić słoweńskie e-winiety
Podstawową platformą sprzedaży e-winiet jest evinjeta.dars.si/selfcare/en (dosępna w językach słoweńskim, angielskim, włoskim, niemieckim i chorwackim). Oprócz tego można będzie je kupić w punktach DARS (system DarsGo) na terenie całej Słowenii.

Cennik winiet Słowenia - Kampery Rzeszów
Kategoria 2B - dwuśladowe pojazdy silnikowe o wysokości nad pierwszą osią powyżej 1,30 m lub więcej, których maksymalny dozwolony ciężar nie przekracza 3.500 kg, z przyczepą lub bez niej.

Ograniczenia prędkości:
Teren zabudowany – 50 km/h
Autostrady – 130 km/h
Inne – 90 km/h

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,5%
Przykładowe ceny mandatów
przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – od 80 do 1000 Euro + ewentualne zatrzymanie prawa jazdy
przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym – od 60 do 380 Euro + ewentualne zatrzymanie prawa jazdy
przekroczenie prędkości na autostradzie – od 50 do 300 Euro
przejazd przy czerwonym świetle – 252 Euro
nierespektowanie światła pomarańczowego – 126 Euro
nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 120 Euro
nieprawidłowe zawracanie pojazdu – 126 Euro
nieprawidłowe parkowanie – 42 Euro
nieużywanie świateł – 42 Euro
korzystanie, podczas jazdy, z telefonu komórkowego bez urządzeń głośnomówiących – 120 Euro

Mandaty dla cudzoziemców
Turyści zagraniczni, którzy odmawiają zapłacenia mandatu na miejscu są narażeni na zatrzymanie paszportu i innych dokumentów a sprawa kierowana jest do sądu. Poważne wykroczenia spowodowane przez cudzoziemców są sądzone w tym samym dniu. Mandaty zapłacone na miejscu lub w ciągu najbliższych 8 dni mogą ulec zmniejszeniu nawet do 50%.

Przydatne numery telefonów na trasie w Słowenii
Policja – 113
Straż pożarna i Pogotowie ratunkowe – 112
Pomoc drogowa AMZS – 1987
informacja telefoniczna – 1188

Zobacz nasze kampery, sprawdź cennik i zarezerwuj niezapomniane wakacje.

wypożyczalnia kamperów Rzeszów