Kamperem do Norwegii

Norwegia Kamperem

Kamperem do Norwegii, krainy fiordów.

Kamperem do Norwegii, czyli w skrócie co warto wiedzieć nim wyruszycie na północ.

Na wstępie trzeba pogodzić się z faktem iż Norwegia jest stosunkowo droga jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Ale wybór kampera to idealne rozwiązanie biorąc pod uwagę bardzo bogatą infrastrukture kempingową, jednocześnie jest to najtańsza forma odwiedzenia tego pięknego kraju.

Norwegia Kamperem

Kamper daje nam poczucie wolności i niezależności ale przede wszystkim obniżenie kosztów podróży. Norwegia to piękny, ale jednak dość drogi kraj jak już wspomnieliśmy na wstępie. Wynajem dobrego kampera, zapakowanie do niego tylko najpotrzebniejszych rzeczy, w tym również jedzenia z Polski, pozwoli wam znacząco zoptymalizować budżet i obniżyć koszty całej wyprawy. 

Norwegia w okresie leptnim może zaoferować nam niemalże 1,5 mln przystępnych cenowo, a do tego świetnie dostosowanych miejsc kempingowych. Dla miłośników dzikiej natury mamy świetną wiadomość – w Norwegii można legalnie biwakować „na dziko”. Jeżeli pierwszy raz ruszacie w podróż kamperem. Jak więc widać Norwegia do bardzo przyjazny kraj dla miłośników karawaningu.

Norwegia Kamperem

Kamper wynajęty, prowiant zapakowany a więc można ruszać.
Jak dostać się do kraju fiordów? Opcji jest kilka, ale każda z nich wymaga przeprawy promem, co sprawia że automatycznie mamy koleją atrakcje już na samym wstępie.

Jeżeli macie nieograniczony czas podróży można zaplanować przejazd przez Litwę, Łotwę i Estonię z krótką przeprawą Tallin – Helsinki. Szybciej jednak dostaniecie się kamperem do Norwegii planując przeprawę promową z Trójmiasta lub Świnoujścia do Szwecji, bądź z Niemiec do Danii. Do wyboru mamy kilka lokalizacji docelowych.

Przykładowo, możecie dopłynąć do Bergen i Stavanger w samym sercu fiordów, Langesund w Telemarku, jest to dwie godziny drogi od Oslo oraz do Kristiansand na południu. Pierwszy pobyt proponujemy zacząć w Bergen, jest to idealna baza wypadowa na podziwianie fiordów, czyli zachodniego wybrzeża.

Norwegia Kamperem

Po Norwegii najlepiej poruszać się powoli, ze względu dość restrykcyne przepisy drogowe a co z tym się wiąże wysokie mandaty. Po drugie, zawsze z aparatem w ręce gdyż na każdym kroku mamy przed oczyma zapierające dech w piersiach widoki.
Norwegia to przede wszystkim kraj malowniczych fiordów i zorzy polarnej, ogromu dzikiej przyrody i cudownych wręcz bajkowych krajobrazów.

Co warto dodać do listy miejsc jakie mamy zamiar odwiedzić, takich miejsc w Norwegii jest mnóstwo, wybraliśmy tylko te które wyjątkowo przypadły nam do gustu i oczywiście te do których łatwo dojechać kamperem?

Stavanger to miasto w południowo-zachodniej Norwegii . Port, stare miasto, malownicze domki, jest to trzecie największe miasto w Norwegii. Podróżując do Norwegii kamperem nie sposób go ominąć.

Skalna półka Preikestolen i kamień Kjerag. Ta niesamowita skała co chwilę trafia do najróżniejszych rankingów: najbardziej niezwykłych punktów widokowych na świecie, najpiękniejszych miejsc dla fotografów czy tych, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Same fiordy liczą sobie około 30 kilometrów. Cała okolica zaś robi niesamowite wrażenie – podobnie jak słynny kamień, który utknął pomiędzy dwiema wielkimi skałami.

Trolltunga czyli słynny Język Trolla. To wizytówka Norwegii, którą zobaczycie na wielu broszurach turystycznych, zdjęciach, czy w książkach opowiadających o Krainie Fiordów. Co roku tysiące osób przybywa tutaj, aby stanąć na legędarnym Języku Trolla. To jedna z najpopularniejszych formacji skalnych znana praktycznie na całym świecie.

Kamperem do Norwegii

Lodowiec Buer i Briksdal. Trasa na nie jest dość wymagająca, a jednak zdecydowanie warto je zobaczyć. To właśnie w Norwegii znajduje się najdłuższy europejski lodowiec.

Wodospad Latefossen to bardzo popularne i chętnie odwiedzane miejsc w Norwegii. Jego wyjątkowość polega na tym, że składa się z dwóch oddzielnych strumieni, które wypływają z jeziora Lotevatnet, łączą się w spektakularny sposób pośrodku wodospadu, następnie wodospad przepływa pod kamiennym mostem drogi krajowej nr 13. Przejazd obok wodospadu robi mega wrażenie.

Skansen Sunnsjord – Malutkie, drewniane domki porośnięte mchem położone w lesie wśród polan. Muzeum Sunnfjord posiada zbiory, które odzwierciedlają codzienne życie większości ludzi w Sunnfjord oraz budynki, które pokazują okres w budowaniu zwyczajów od 1500 do około 1900 roku.

Klepkowe kościoły Stavkirke – Norweskie kościoły klepkowe to najstarsze zachowane drewniane kościoły chrześcijańskie. Najstarsze, które zachowały się do dziś, pochodzą z XII wieku. Wątpliwość budzi datowanie kościołów typu stavkirke, ponieważ zostały one datowane nawet o 100 lat później niż wcześniej sądzono.

Droga Trolli i tunel Laerdal, czyli najdłuższy na świecie tunel drogowy, który świeci całą feerią barw oraz drogi pomiędzy górami o nietypowych kształtach. Należy pamiętać, że droga jest otwarta jedynie od połowy maja do października i poza tym okresem jest całkowicie nieprzejezdna. Ze względu na wąskie zakręty na drodze obowiązuje również zakaz wjazdu dla pojazdów dłuższych niż 12,4 m.

Fiord Geiranger o długości 15 km. Wpada do niego mnóstwo wodospadów. Wąski i stromy Geirangerfjord jest najbardziej znanym i przez wielu uznawany za króla wszystkich fiordów. Popularność zyskał dzięki swej urodzie, ale także wygodnemu położeniu. Podróżując przez region Fiordów Norwegii nie sposób go po prostu ominąć.

Kamperem do Norwegii

Trochę praktycznych wskazówek.

W Norwegii część dróg, wjazdy do miast czy tunele są płatne. Przed wyjazdem polecamy rejestrację na stronie: https://www.epcplc.com/pl.
Dzięki temu ominą nas wszelkie formalności na miejscu, a faktura za przejazdy, przyjdzie pocztą elektroniczną po około miesiącu od powrotu z wakacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://www.autopass.no/en/visitors-payment.

Przeprawy promowe.
Do Norwegii kamperem można się dostać na kilka sposobów, podróżując przez Szwecję, Niemcy lub Danię. Bilety na prom morski warto kupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Obowiązuje tutaj taka sama zasada, jak przy kupowaniu biletów lotniczych. Im bliżej terminu, tym drożej. Poza promem do/z Norwegii nie musimy rezerwować i kupować biletów na przeprawy śródlądowe. Kursują one kilka razy na godzinę, a opłatę uiszcza się kartą lub gotówką, u kasjera, jeszcze przed, lub zaraz po wjechaniu na prom.
Przeprawy promowe to nie tylko sposób na przemieszczenie się do czy z Norwegii. W środkowo-zachodniej części tego kraju, to codzienność. Oprócz krótkich, kilkunastominutowych tras, które trafiają się podczas podróżowania można również wybrać się na kilkugodzinne podziwianie fiordów i to wjeżdżając na prom kamperem.

Planowanie podróży. Noclegi.
Kamper to wolność, brak planu, spontaniczność i niezależność. Znaczna część kempingów najzwyczajniej nie przyjmuje rezerwacji na miejsce pod kampera. Tutaj należy pamiętać tylko o jednej rzeczy – w wysokim sezonie, na kemping najlepiej dojechać około godziny 15-16tej. Wtedy możemy być niemal pewni, że znajdziemy dla siebie bardzo dobre miejsce, np. nad brzegiem fiordu.

Im późniejsza godzina, tym oczywiście trudniej o miejsca. Może się nawet zdarzyć, że odjedziemy z kwitkiem z powodu braku miejsc i będziemy zmuszeni poszukać innego kempingu lub nocować „na dziko”, co na szczęście w Norwegii jest dozwolone. Powyższa zasada nie dotyczy kempingów w miastach, które zawsze cieszą się dużą popularnością i w których o miejsca po prostu trudniej. Tu warto zadzwonić wcześniej i zapytać, czy akurat jest wolne miejsce na naszego kampera.

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z wyprawy Kamperem Campway do Norwegii. Galeria tutaj.

Zobacz kampery od campway.pl, sprawdź cennik i zarezerwuj niezapomniane wakacje.

wypożyczalnia kamperów Rzeszów